Boşanma Davası Türleri Nelerdir Kaça Ayrılır?

Boşanma Davası Türleri Nelerdir Kaça Ayrılır?

Ankara ilimizde en sık görülen adliyedeki davalardan biride boşanma davalarıdır. Ankara Boşanma Avukatı olarak müvekkillerimize anlaşmalı ve çekişmeli dava türlerinde hukuki danışmanlık ve vekillik hizmeti vermekteyiz. Yazımızda Boşanma davası hakkında kısa bilgilendirmeleri bulacaksınız.

Boşanma davası evliliğin mahkeme kararı ile bitirilmesi için çiftler tarafından açılan dava türüdür. Günümüzde çoğu evlilikler, hayatı çekilmez hale getirebilir. Çiftler arasında meydana gelen  şiddetli geçimsizlik sonucunda açılan  geçimsizlik boşanma davaları, evliliği son noktaya getirir. Evliliğini bitirmek isteyen çiftlerden birisi boşanma kararlarını dilekçe ile mahkemeye sunarak, boşanmak istediklerini  tebliğ ederler. Boşanma davalarının  kimisi   uzun yıllar sürerken kimisi de tek celsede bitirebilir. Bunun böyle olmasını nedeni ise çiftlerin boşanma istekleri  ile ilgili verdiği olumlu ya da olumsuz kararlarındandır.

Boşanma Davası Çeşitleri Nedir?

Eylemli boşanma davası, Anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası şeklinde 3 çeşit boşanma çeşidi vardır. Eşlerin her türlü konuda kendi aralarında anlaşarak mahkemeye sundukları boşanma davası anlaşmalı boşanma davasıdır ve bu davanın mahkemesinde eşlerin her ikisi de mahkemeye gelmek zorundadır. Aksi takdirde dava ikinci duruşmaya ertelenir. Bu dava  da hâkim evliliğinin sürdürülmesinin faydalı olmayacağına karar kılarsa, çiftler ilk celsede boşanır. Anlaşmalı boşanma davaları ile ilgili konuları deneyimli avukata danışmak istiyorum diyorsanız, hukuku büromuzda  hizmet alan avukatlarımızla iletişime geçerek  bilgi edinebilirsiniz

Çekişmeli Boşanma Nedir?

Çekişmeli boşanma  davası, en zorlu  geçen bir boşanma davası türüdür. Çekişmeli boşanma davasında çiftler arasında anlaşmazlık olur  VE Belirli konularda  mahkemenin kararına göre hareket edilir. Çocuk varsa ve çocuğun kimde kalması konusunda bir karara varılmamışsa bu çekişmeli boşanma davasına girer. Bunun dışında çiftlerin mal varlığı, kadına verilecek nafaka ve tazminat vs. gibi konular hakkında çiftler bir anlaşmaya varamaması da çekişmeli boşanma davasını oluşturur.