Anlaşmalı boşanma, eşlerin karşılıklı olarak bazı sebeplerden ötürü boşanmaya karar vermesidir. Anlaşmalı olarak başvurulan boşanma davaları, diğer boşanma davalarına oranla daha kısa bir süreçtir. 10 ay ile 2 ay arasında değişebilir bir sürece sahiptir. Bu kadar kısa süre içerisinde boşanma gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda ve hatalarda yaklaşık olarak boşanma süreci 7 ya da 8 ay da sürebilir. Ancak bu süreç içerisinde boşanma davası gerçekleşmediği takdirde, red kararı alınabilir ve belli bir süre sonra yeniden boşanma davası açmak için başvuru yapılabilir.

Anlaşmalı Boşanma Durumunda Hangi Durumlarda Anlaşma Sağlanması Gerekir?

Anlaşmalı boşanma durumunda eşlerin her konuda anlaşmaya varması gerekiyor. Gerek maddi konularda gerek manevi konularda ve gerekse çocuğun velayeti konusunda mutlaka eşlerin birbiri ile anlaşması şarttır. Bir tarafın anlaşmaya varmaması durumunda, bu boşanma davası çekişmeli boşanmaya dönüşür. Anlaşmalı boşanmaların çekişmeli boşanmaya dönüşmemesi için eşlerin her hangi birinin anlaşmadan vazgeçmemesi ve bu süreci sorunsuz sürdürmesi gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Süreci En Kısa Sürede Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşanma, diğer boşanma türleri arasında her zaman en kısa sürede yapılan boşanma türüdür. En fazla 10 ay içerisinde gerçekleştirilen bu boşanma türü, en çok tercih edilen boşanma türlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Gerekli olan tüm şartlar yerine getirildikten sonra eşler aile mahkemelerinden en yakın olana başvuru yaparak boşanma sürecini başlatabilirler. Gerekli olan tüm boşanma şartları yerine kısa sürede getirildikten sonra tek celsede boşanma işlemi de gerçekleşebilir.

 

anlaşmalı boşanma

anlaşmalı boşanma